Kadın Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilir? Kanun Maddesi

Kadın Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilir? Kanun Maddesi

Kadın Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilir? Kanun Maddesi

Kadın Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilir? Kanun Maddesi, Herkese Merhabalar online bankacı okurları bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımız için Kadın Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilir? Kanun Maddesi başlığı altında tüm araştırılan bilgileri paylaşmaya çalıştık.

Kadın Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilir? Kanun Maddesi

2021 Güncel:

  • Kadının Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi
  • Erkeğin Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi
  • Boşandıktan Sonra Aynı Kişiyle Evlenme Süresi
  • Kadın Boşandıktan Sonra Dinen Ne Kadar Süre Sonra Evlenebilir?
  • Eski Eşle Tekrar Evlenirken Gerekli Belgeler
  • Tekrar Evlenirken yahut Yeniden Evlenirken Gerekli Belgeler

Kanunen ve dinen boşanma yetkilerini siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Boşandıktan sonra erkek ve kadın için evlenme süresi, kadın boşandıktan sonra ne zaman evlenebilir, tekrar aynı kişiyle evlenme süresi ve şartlarını, dinen evlenme süresi, boşandıktan sonra başka biriyle evlenme süreleri, önüne geçeri ve kaideleri gibi birden çok konuyu paylaşımımızda bulacaksınızdır. Dilerseniz boşandıktan sonra ki adımlarda neler yapılması gerektiğini ve iddet zamanının nedenlerini paylaşımımızda okuyabilirsiniz. Detaylı tüm bilgiler için yazımıza devam edebilirsiniz.

Kadının Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi

Medeni kanunumuzun 132. maddesinde boşanan kadının tekrar evlenebilmesi şartları düzenlenmiştir. ”Kadın İçin Bekleme Süresi” başlığı altında düzenlenmiş olan bu madde bunun yanı sıra iddet müddeti yahut iddet süresi olarak da bilinmektedir. Bu düzenleme de bekleme zamanının yalnızca kadına yönelik getirilmesi tartışma söz konusu yaratmıştır. Lakin bu durum kadının doğası gereği doğum yapma durumundan dolayı kaynaklanmıştır. Evliliğin bitimi ardından dünyaya gelecek çocuğun dünyaya gelmesi ve soy karışıklığı olmaması sebebiyle ve mezhep karışıklığını önlemek için bu karar verilmiştir. Bu yasaya göre kadın boşandıktan yani hemen hemen 10 ay gibi bir süre sonra tekrar evlenebilir. Bunun sınırlandırılması ise eğer kadın boşanırken yahut boşanmadan önce hamile ise bu süreyi beklemesi gerekir. Bu süreye ise ”iddet” denilmektedir.

  • Bu süre, soy bağının karışıklığını engellemek için ve hemen hemen hamilelik süresi dikkate alınarak belirlenmiştir.
  • Yani, boşanma gerçekleşse bile 300 günlük süre içinde dünyaya gözlerini açan çocuk boşanan eşin soy adını taşıyacaktır.
  • Buna dayanarak kanun kadın gebe ise 300 günlük süre sonra yeniden evlenmesine izin verir.
  • Kadın, boşanmanın kesinleşmesinden bu yana 300 gün halen geçmemişse, nikah günü almaya gitmeden önce tamamlanması gereken evraka zaruri bir ekleme yapmak gerekmektedir.
  • Bunların yanında eğer gebe değil ise ve evlenmek istiyor ise gerekli sağlık belgelerini hazırlayıp hamile olmadığına dair belgesini tamamlayarak bekleme zamanının kaldırılmasını talep etmelidir.
  • Hakim, kadının devlet hastanesinde muayene olmasına ve hamile olmadığına dair rapor almasına karar verir.
  • Bu karar yoksa eğer aldığınız hiç bir raporun geçerliliği yoktur.
  • Hamile olan kadın yalnızca aynı eşi ile tekrar evlenebilir.
  • Gebe olmadığını söyleyen doktor raporu mahkemeye sunulur ve hakim talep ışığında 10 aylık (300) günlük süresi kaldırılır.
  • Ölüm durumunda ise aynı şey geçerlidir.
  • Evlenme talebinden önce yahut boşanma tarihinden önce çocuk doğmuş olursa iddet süresi ortadan kalkar.
  • Boşanma süresi, yalnızca ülkemizde değil bir çok Avrupa ülkesinde de düzenlenmiştir.

Lakin bekleme süresi resmi dava bitiminden bu yana başlamaktadır. Bu kararlar aile mahkemesi hakiminden alınmaktadır.

Erkeğin Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi

Evliliğin bitimi, sona ermesi yazılı halde ibaresi mühimdir. Boşanma kararının kesinleşmesi halinde tarafların evliliği son bulacaktır. Erkek için ise boşandıktan sonra evlenme süresi yoktur. Çünkü erkek, yaratılış olarak kadın gibi gebelik durumuna sahip olmadığından boşandığı gün içinde bile talep ettiği sürece süre sınırı olmaksızın evlenebilir.  Bunun bunun yanında eşlerden biri vefat ettiyse evlilik kendiliğinden sona erecektir. Eşlerden birisinin ölümü halinde evliliğin son bulduğu tarih ölüm tarihidir. Sağ kalan taraf, eşinin ölümünden sonra 300 gün geçmeden evlenemez. 

Kadın Boşandıktan Sonra Dinen Ne kadar Süre Sonra Evlenebilir?
Kadın Boşandıktan Sonra Ne Zaman Evlenebilir?

Boşandıktan Sonra Aynı Kişiyle Evlenme Süresi

Aile mahkemesinde açılan bu dava da boşandıktan sonra eski eşlerle evlenmesi yahut başka biriyle evlenme gibi talepler bulunmaktadır. Hakim eski eşinden başka biriyle evlenmek isteyen kadını doğum uzmanından ”Gebe Değildir” raporu talep ederken, boşandığı eski eşiyle yeniden evlenecek kadın yönünden rapor şartı aranmamaktadır. Aynı kişiyle evlenme durumunda yine 300 günlük sürenizin kaldırılması için başvuru yapmanız gerekmektedir.Kaldırmayı talep ettikten sonra ise sürecin işleyişinde birde gerekli belgeler ve raporları almanız gerekir. Ve evlenme ehliyetinizi almanız gerekir. Süreci kısaltmak adına temyiz haklarınızdan feragat ederek kararın kesinleşmesi için nüfus müdürlüğüne alakalı kararın elden teslimi ile süreç sonlandırılabilir. Kesinleşmiş kararın bildirilmesinden sonra evlilik için gerekli olan belgelerini tamamlayarak evlendirme dairesine gidilerek resmi nikahını tekrarlayabilir. Veya erkek, 10 ayı doldurmadan eşine dönmek istediğinde dönebilir ve bu süre içinde gerekli belgeler ile süreyi kaldırma talebinde bulunarak, işlemler geçerli sayıldığı takdirde tekrar evlilik için resmi nikah başlatabilir. 

Kadın Boşandıktan Sonra Dinen Ne Kadar Süre Sonra Evlenebilir?

Resmiyette 300 gün yani 10 aya tabii tutulan evlenme süresi dinen değişiklik gösterir. Dinen kadın için evlilik yine verilen 4 ay süre sonunda tekrarlanabilir. Bu durum kadın eğer hamile ise ortaya çıkma durumundan dolayıdır. Eğer hamile değil ise 4 ay sonunda dinen evlenebilir. Bu zamandan önce yapılan evlilik geçerli sayılmamaktadır.

Eski Eşle Tekrar Evlenirken Gerekli Belgeler

Öncelikle evlilik başvurunuz için gerekli kimlik belgeniz de medeni halinizin bekar olarak düzenlenmesi gerekir. Medeni Kanuna göre ”evlenmek isteyen kimse, önce evliliğinin sona ermiş olduğunu ispat etmek zorundadır.” Hükümüne göre, evliyken kullanılan kimlik kartının mutlaka değiştirilmesi gerekir. Eski eşle yeniden evlenmesi durumunda da bu hüküm yer alır. Nikah başvurusunda ve tekrar evlenmek için başvurularınız da ise gerekli sağlık raporlarınızın tekrar düzenlenmesi gerekir. Eski eşle evlenme durumunda ”bizim zaten belgemiz vardı tekrar rapor almamıza gerek yoktur” gibi bir durum söz konusu değildir. Özetle yeniden evlenmeniz için hakim aracılığıyla düzenlenecek doktor aile mahkemesinin sonucu hakim aracılığıyla incelenerek 300 günlük iddet müddetini beklemeden evlenebilirsiniz. Erkekseniz, boşandığınız gün dahi evlenebilirsiniz.

Tekrar Evlenirken yahut Yeniden Evlenirken Gerekli Belgeler

  • Vesikalık Fotoğraf,
  • Fotoğraflı Kimlik Kartınıza ve Fotokopileri,
  • Sağlık Raporu,
  • Evlenme Beyannamesi ile bşavurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Boşanan kadın evlenmek için gösterilen süreyi doldurduğunda yahut hamile olmadığını ispatladıktan sonra tekrar evlenebilir. Erkeğin bu süreyi beklemesine gerek duyulmamıştır. Yukarıda ki belgeler ile tekrar aynı eşiniz ile yahut başka biriyle evlenmek için başvuru uygulayabilirsiniz.

Boşanan Kadına Devlet Destekleri ve Maddi Yardımlar ile alakalı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

1 Beğen

Film izle